آموزش Multimedia_builder_جلسه سوم

تمامی مطالب گردآوری  شده ی  MMB توسط  آقای محسن ولدخانی و خانم ها: نرگس کاظمی ، ماهرخ خوشبینی و سپیده خواجه زادهمیباشد.

جلسه سوم

 

معرفی قابلیت ها و توانایی هایبیلدر(نوار ابزار شی):
79

 

تکنیک اول: ایجاد صفحه
در برنامه پاور پوینت شما نیاز داشتید که چند صفحه اسلاید داشته باشید در این برنامه به جای اسلاید ،Page خواهیم داشت.
برای ایجاد صفحه روی دکمه add page کلیک کنید.80
که در اینجا با کادر قرمز رنگ مشخص شده است. هر بار کهروی آن کلیک کنید یک صفحه جدید ایجاد می شود.
تعداد صفحات بستگی به پروژه تان خواهد داشت مانند برنامه پاورپوینت. لزومی ندارد که در برنامه بیلدر تعداد صفحات
زیاد شود زیرا برنامه بیلدر قابلیت هایی دارد که شما نیازبه صفحات زیاد ندارید. مثلا پیچیده ترین اتوران شما میتواند ۵ تا ۱۰ صفحه داشته باشد.

 

 

 

شما می توانید مانند تحقیقات دانشگاهی در صفحه اول مشخصاتشرکت ، دانشگاه ، استاد ، معلم یا خودتان را قرار دهید. می توانید صفحه موردنظر تان را با فتوشاپ یا برنامه فلش(swish max)
طراحی کنید.(بستگی به سلیقه خودتان دارد).
دکمه های دیگری قرار دارد که می Add page در کنار دکمهتوانید صفحات را حذف یا اضافه و یا جابه جا کنید. مثلاصفحه یک را به آخر ببرید و یا صفحه اخر را در اولین صفحهقرار دهید. اما بیلدر صفحه ای که در ابتدا قرار دارد به عنوان صفحه اول اجرا می کند فرقی نمی کند که نام صفحه چه عنوانی داشته باشد.

تکنیک دوم: تنظیمات صفحه نمایش

اندازه تنظیم صفحه نمایش اختیاری است و به سلیقه شخصبستگی دارد.ممکن است شخصی اندازه ۶۰۰×۸۰۰ را انتخاب کند و شخص دیگری اندازه ۶۲۰ × ۷۴۰ را انتخاب کند ، هر اندازه دیگری
که دوست داشتید می توانید در کادر مربوطه آن تایپ کنید.
برای تنظیمات صفحه نمایش در نوار ابزار دکمه project settings راکلیک کنید تا پنجره تنظیمات آن باز شود. مانند شکلروبرو:81

 

 

 

 

 

 

 نکته: اگر داخل برنامه نوار ابزار Toolbars را نداشتید مسیر روبه رو را طی کنید:83

84

گزینه Object toolbars را تیک بزنید. تنظیمات صفحه را حتما مطابق  شکل بالا انجام دهید. این تنظیمات بهترین حالت تنظیمات برنامه اتوران می باشد.

به عنوان مثال در قسمت Set process Priority گزینه High   را انتخاب کنید چون باعث می شود بیشترین سرعت CPU کامپیوتر صرف اجرای این برنامه شود و اتوران شما راحت ونرم اجرا شود در قسمت
Style انتخاب گزینه Always on Top باعث می شود که اتوران شما در زمان اجرا ، اگر پنجره ها و برنامههای دیگری از ویندوز در حال اجرا است روی همه آنها قرارگیرد و در زمان اجرا فقط برنامه شما را نمایش دهد. اگر تنظیمات برنامه اتوران شما کمتر از ۷۶۸×۱۰۲۴ باشد مثلا ،۶۰۰  ×۸۰۰ باشد ، محیط ویندوز در اطراف اتوران شما هنگام  اجرا قابل رویت می باشد. اکثر شرکت ها برای تبلیغات بازیها و محصولاتشان اتوران هایی را می سازند که از ابعاد کوچکاستفاده می کنند. زیرا حجم اطلاعات آنان کم است و برای کارآنها سایز کوچک قشنگ تر می باشد.اما اگر حجم اطلاعات زیاد باشد بهتر است که سایز صفحه خود را در اندازه ۷۶۸ ×۱۰۲۴ قرار دهید تا تمام صفحه را بپوشاند و در ارائه اطلاعات راحت تر باشید و کارتان عامه پسندتر باشد.
اگر دوست داشته باشید می توانید در قسمت Background mode گزینه Full screen را تیک بزنید تا پس زمینه سیاه رنگی داشته باشید درصورت تمایل می تواید تصویری به سلیقه خود به عنوان پس
زمینه کار انتخاب کنید. (زمانی که سایز شما کوچکتر از اندازه ۷۶۸×۱۰۲۴ باشد)،گزینه cover windows taskbar را نیز تیک بزنید تا نوار وظیفه ویندوز پنهان شود. بعضی مواقع بستگیبه کارتان ، می بایستی گزینه Always on Top تیک نزنید. مثلاوقتی که قرار است از داخل اتوران شما برنامه ای نصب شودمثل فلش پلیر. چون اگر تیک بزنید صفحه اتوران شما دربالاترین قرار دارد و فرد نمی تواند پنجره نصب را مشاهده کند.

تکنیک سوم: درج متن فارسی

در برنامه بیلدر بر هر چیزی که دوبار کلیک کنید کادرتنظیمات مربوط به آن باز می شود که چه عملی برای شماانجام دهد.
متن خود را با استفاده از برنامه ورد ۲۰۰۷ یا ورژن بالاترنوشته ، تمام تنظیمات خود را از قبیل جدول و رنگی کردن متن ، تیتر بندی و … را انجام دهید. نوع فونت را Tahoma انتخاب کنید (به خاطر این که یونیکد شده است) و در سایز۱۰ . البته می توانید تیترهای متن خود را در سایز ۱۲ و بولد (B) انتخاب کنیدتا متن شما در برنامه بیلدر قشنگ تر شود. بهتر است متن خود را ابتدا با پسوند DOC ذخیره کنید تا اگر خواستید در زمان های بعدی به آن رجوع کنید و آنرا ویرایش کنید این امر امکان پذیر باشد. در پایان ، متن خود را در با پسوند web page ، داخل فولدر Text که در درون project قرار دارد با حروف انگلیسی (فینگیلیش) ذخیره کنید. به اسم فارسی در برنامه بیلدر شناخته نمی شود.وارد برنامه بیلدر می شویم و مراحل زیر را طی می کنیم:
85

توضیح مراحل بالا: ۱-دکمه html  را کلیک کرده ، ۲-یک کادر آبی رنگ به اندازه دلخواه رسم می کنیم ، ۳-بعد از ایجاد کادر  یک ابجکت به عنوانbrowserایجاد می شود که با دوبار کلیک   روی آن به مرحله چهارم می روید ، ۴- روی دکمهEmbeded file کلیک کرده ، ۵- روی Add کلیک کرده ، ۶- فایل متنی موردنظررا را انتخاب کرده و ۷-Open  را کلیک ، با انتخاب  فایل مورد نظر در کادر Embeded file
ظاهر  شده ، در تمام پنجره ها بر  روی OK کلیک می کنیم. متن در داخل برنامه قرار می گیرد. برای مشاهده کارتان می توانید کلید میانبر f5 یا اینکه روی دکمه  compile and run  کلیک کنید.
در اینجا فایل موردنظر من در زمینه تولید بوده و آنرا باحروف tolid ذخیره کردم تا برنامه آنرا بشناسد.(فینگلیش).

تکنیک چهارم: درج موسیقی داخل برنامه

الف- هنگام اجرای برنامه اتوران ، موسیقی پس زمینه پخششود.
ب- اجرای موسیقی با کلیک بر روی دکمه (منو).
ج- اجرا شدن صدا هنگام قرار گرفتن موس روی دکمه موردنظر(صدای حرکت ماوس هنگام حرکت بر روی دکمه و یا کلیک کردن).

الف.
هنگامی که اتوران ارائه مطالب اجرا شد می خواهیم موسیقیپس زمینه به طور خودکار اجرا شود. پس مراحل زیر را طی میکنیم:
ابتدا آهنگ هایی مناسب پروژه را داخل فولدر sound کپی کرده. بر روی اولین صفحه در برنامه بیلدر دوباره کلیک کرده ،پنجره page properties باز می شود.
در قسمت Background Music آهنگ موردنظر را از فولدر sound انتخاب کنید. حالا F5 را بزنید و نتیجه کار رامشاهده کنید.
لازم است این نکته ذکر شود که می توانید آهنگ موردنظر را با پسوندهایی که برنامه اجازه می دهد انتخاب کنید. مانندogg, mid, mp3, wav و … که در تصویر روبرو می بینید:

86
روش دوم برای اجرای آهنگ زمینه:

به تصویر زیر نگاه کنید. و مراحل را طی کنید. این روشکارآمدتر و موثرتر می باشد.

87

از داخل فولدرsound آهنگ موردنظر را انتخاب کنید و Open را زده و در تمام پنجره ها بر روی Ok کلیک می کنیم. در پایان F5 را زده و نتیجه کار را مشاهده کنید.(از قبل باید آهنگ ها را داخل فولدر کپی کرده باشید.)

ب. اجرای موسیقی با کلیک بر روی دکمه

از این تکنیک می توانیم چند دکمه که موسیقی اجرا کند ، دراتوران قرار دهیم تا فردی که پروژه مان را مطالعه می کند، اگر تمایل داشته باشد به سلیقه خود آهنگی را اجرا کند.در صورتی که بخواهیم چند دکمه در برنامه اتوران قرار دهیمکه با کلیک کردن بر روی آن آهنگ اجرا شود مراحل زیر را طیمی کنیم:

88

 

توضیحات مراحل بالا:

۱ -ابزار دکمه را انتخاب ، ۲- یک دکمه ایجاد می کنیم و بر روی دکمه دوبار کلیک می کنیم ، ۳- وارد قسمت اسکریپ نویسی می شویم ، ۴-دکمه قلم جادویی wizard را کلیک۵- از قسمت توابع گزینه Audio open را انتخاب می کنیم ، ۶- به مسیر   پوشه آهنگ های موردنظر رفته و آهنگی را انتخاب می کنیم. Open را زده و در تمام پنجره ها بر روی Ok کلیک می کنیم.  حالا f5را زده و بر روی دکمه ای که درج کردید ، کلیک کنید تا آهنگ موردنظر شما اجرا شود.
F5 همان compile and run که نتیجه کارتان را نشان می دهد.

ج. اجرا شدن صدا هنگام قرار گرفتن موس روی دکمه موردنظر
(صدای حرکت ماوس هنگام حرکت بر روی دکمه):برای این کار روی دکمه موردنظر دوبار کلیک کرده و مسیرزیر را طی کنید:
90

در مرحله ۱ روی دکمه دوبار کلیک کنید. در مرحله ۲ گزینه sound Actions را انتخاب کنید. در مرحله ۳ انتخاب صدا در زمانی که موس روی دکمه حرکت می کند (صدای حرکت موس) در مرحله ۴ انتخاب صدا در زمانی که با موس روی دکمه کلیک می کنیم صدای کلیک بدهد. (صدای کلیک)
این صداها را می توانید از داخل فولدر بازی های کامپیوتریو یا پروژه های ساخته شده کپی بگیرید و یا از داخل برنامهاتوپلی استادیو. پسوند صداهای کلیک ممکن است با پسوند ogg باشد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *