آموزش Multimedia_builder_جلسه چهارم

تمامی مطالب گردآوری  شده ی  MMB توسط  آقای محسن ولدخانی و خانم ها: نرگس کاظمی ، ماهرخ خوشبینی

و سپیده خواجه زاده میباشد.

جلسه چهارم

تکنیک پنجم: تغییر شکل ماوس

برای اینکه شکل موس را تغییر دهیم ، مثلا به شکل دست یا خودکار و یا هر شکل دیگری ، به روش روبرو عمل می کنیم :
۱- بر روی دکمه دوبار کلیک می کنیم
۲-از قسمت Cursor  گزینه Finger و یا هر کدام را دوست داشتیم انتخاب می کنیم قسمتی که با *** مشخص شده است ، می توانیم خارج از برنامه برویم و انتخاب های بیشتری داشته باشیم.

تکنیک ششم: احساس پایین رفتن منو هنگام کلیک کردن– تکنیک حذف رنگ

تنظیمات را مانند شکل انجام دهید.
95

۱-روی دکمه Bitmap Buttom کلیک کنید. ۲- از هر سه گزینه Load منوی تصویری را که توسط برنامه های منوسازی ، ساختید را فراخوانی کنید. ۳- در این قسمت به Y و X مقدار ۲ یا ۱بدهید. ۴- می توانید شکل موس را تغییر دهید ، هنگامی که  موس روی آن قرار می گیرد. در پایان کلید f5  را بزنید و نتیجه کار را مشاهده کنید.

توضیح بیشتر مرحله ۲: در زیر هر سه گزینه Load ،گزینه Transparent قرار دارد که همان حذف رنگ می باشد. در برنامه منو سازی اطراف دکمه ها رنگ پس زمینه برنامه منوسازی قراردارد (این رنگ داخل برنامه منوسازی قابل تغییر است). برایحذف این رنگ های اضافی از این گزینه استفاده می شود. به تصویر زیر نگاه کنید تا موضوع را متوجه شوید. دو دکمه را وارد کرده و f5 را زده دکمه سمت راست رنگ اضافی حذف نشده دکمه سمت چپ رنگ اضافی حذف شده.

92

پس کاربرد حذف رنگ در اینجا به خوبی معلوم می شود که چهنتایج مفیدی در بر دارد. این تکنیک می تواند کاربرد زیادیبرای شما داشته باشد. می توانید شکل هایی را طراحی کنید واز این شکل ها به عنوان دکمه داخل برنامه استفاده کنید و..

تکنیک هفتم: طریقه قرار دادن عکس در پس زمینهبرنامه اتوران

ابتدا به قسمت project setting می رویم و اندازه ای که برای صفحه نمایش انتخاب کرده ایم را درنظر می گیریم. مثلا اگر اندازه برنامه اتوران ما ۶۰۰ × ۸۰۰ باشد ، برنامه فتوشاپ را باز کرده و از منو
image گزینه image size را انتخاب و اندازه ۶۰۰ × ۸۰۰  را درج می کنیم. طرح موردنظر را طراحی کرده و با همین اندازه با پسوند jpg ذخیره کرده ، وارد برنامه بیلدر می شویم و مسیر زیر را از منوی

page طی می کنیم. 96

تکنیک هشتم: ایجاد افکت بین صفحات

برای اینکه مانند برنامه پاورپوینت بین صفحات افکت داشته باشیم ، معمولا در برنامه بیلدر از افکت بین صفحات استفاده نمی شود. در برنامه بیلدر روی هر صفحه که دوبار کلیک کنیم کادر محاوره ای آن باز می شود، از قسمت page transition یکی از افکت ها را انتخاب کرده و delay آن را بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ عددی به سلیقه خود درج کنید به تصویر زیر نگاه کنید.

97
تکنیک نهم: حرکت بین صفحات با کلیک کردن ماوس

این تکنیک بسیار پرکار برد می باشد و بیشترین سهم را درساخت اتوران شما دارد.در تصویری که در ابتدای کار مشاهده کردید ، اگر بر رویکلیک کنیم به صفحه دیگری می رویم و

« ساختار فرهنگی » دکمهدر آنجا با یک سری منو دیگر مواجه می شویم که ساختارفرهنگی را تشریح می کند.
در اینجا من روی دکمه ساختار فرهنگی دوبار کلیک کردم تا پنجره bitmap buttom باز شود.
وی external command and page action کلیک کرده ، در قسمت on mouse click گزینه Go to page را انتخاب کرده و در 98  قسمت page صفحه مورد نظرمان را می دهیم تا با کلیک کرده به صفحه مورد نظرمان برود.

به تصویر زیر نگاه کنید:

99

تکنیک دهم: حرکت به صفحه موردنظر به صورت خودکار

بر روی صفحه موردنظر دو بار کلیک کرده پنجره page properties باز می شود مراحل را مانند تصویر زیر طی کنید:

100
در مرحله ۴ از توابع موجود داخل برنامه گزینه page timer  در مرحله ۵ هر ۱۰۰۰ مساوی با یک ثانیه است یعنی ۵ ثانیه(این اندازه بستگی به سلیقه فرد و نوع کار دارد) در مرحله ۶ صفحه موردنظرمان را تایپ می کنیم تا به صورت خودکار به صفحه بعدی برود. (بین page و عدد صفحه ، به اندازه یک حرف (کارکتر) فاصله باشد). برنامه بیلدر بهکوچکی و بزرگ بودن حروف و رعایت فاصله ها خیلی حساس است ،
اگر درست کار نکرد حتما اشتباه تایپی دارید.
Ok را زده ، برنامه به صورت خودکار در کادر script ، more action آنرا نوشته مانند تصویر بالا ، در پایان شما فقط در تمامی کادرها بر روی Ok  کلیک کنید. f5 را بزنید و نتیجه کار را مشاهده کنید. از قسمت    page transition می توانید یکی از افکت ها را انتخاب کنید ، برای زیباتر شدن کارتان از ترنزیشن Belending Alpha  استفاده کنید. و Delay آنرا بین ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ انتخاب کنید.

تکنیک یازدهم: طریقه درج فیلم داخل برنامه

مانند تصویر زیر مراحل را طی کنید.

101

از فولدر video که داخل فولدر  project  قرار دارد فیلم موردنظر را انتخاب می کنیم. (از قبل فیلم ها را تهیه و در آن کپیکرده) وقتی فیلم وارد برنامه شد بر روی گوشه های آن کللک
کنید و محدوده کادر فیلم تان را مشخص کنید. می توانید با فتوشاپ تصویر زمینه ای را طراحی کرده وفیلم را دقیقا روی کادر مربوطه قرار دهید. مانند تصویری که در ابتدا این مقاله مشاهده کردید.

برای پخش شدن فیلم:
ابتدا دکمه ای را به وجود آورده(با استفاده از برنامهمنوسازی) و داخل برنامه بیلدر روی آن دوبار کلیک کنید.مراحل را مانند تصویر زیر طی کنید.
102
در مرحله ۴ از بین گزینه های موجود video را انتخاب کنید. تمام این مراحل را برای مکث فیلم ، توقف فیلم ، و … میتوانید تکرار کنید. یعنی دکمه ای برای مکث فیلم و دکمهدیگری برای توقف فیلم به وجود آورید. فقط در مرحله سومدر هر دکمه:

103


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *