آموزش PHOTOSHOP_جلسه دوم

 تمامی مطالب گردآوری  شده ی PHOTOSHOP  توسط  خانمها :المیرا تمیمی ، طناز نیکوفکر ، تکتم معتمدی 

و  زهرا عزیزان مهربانی  میباشد.

جلسه دوم

آشنایی با منو های فتوشاپ

محیط کاربری نرم افزار فتوشاپ

001
بخش A : نوار ابزار که شامل ابزارهای مهم فتوشاپ است.
بخش B :
منوی اصلی فتوشاپ : این منو کار عمده ای از فتوشاپ را انجام می دهد و دستورات اصلی برنامه در اینمنو قرار گرفته است.
بخش C :
محیط قرار گرفتن سند فتوشاپ که قرار است به نوعی میز کار ما می باشد ،یعنی در این قسمت فایل یاسندی که ایجاد کردیم قرار می گیرد.
بخش D :قسمت Window : در این قسمت شما می توانید پنجره هایی که بیشتر از آن ها استفاده می کنید را دراینجا قرار دهید. برای این منظور روی گزینه window در منوی اصلی کلیک کنید و هر پنجره ای که میخواهید در این قسمت نشان داده شود را تیک بزنید
بخش E : قسمت Time Line : این قسمت مربوط به ساخت بنر های متحرک یا انیمیشن سازی است .

منوی ابزار

Move Tool 002

این ابزار به شما کمک می کند تا بتوانید شکل ها و قسمت های مختلف یک تصویر که مربوط به یک لایههستند را تغییر مکان دهید. کافیه برای این کار ابزار را انتخاب کنید و سپس بر روی شکل مورد نظر خود کلید ماوس رانگه دارید و سپس ماوس را حرکت دهید می بینید که شکل در صفحه حرکت می کند. اگر کلید [Shift] را قبل از این کارنگه دارید و سپس بخواهید شکل را حرکت دهید متوجه می شوید که برای حرکت آن در راستای یک محور یعنی بسته بهاولین حرکت شما در راستای محور x و یا y محدودیت ایجاد می شود .

Rectangular Marquee Tool003

این ابزار برای انتخاب کردن بخشی از تصویر شما استفاده می شود، که این انتخاب به شکل کادر یک مستطیل و یا مربعمی باشد. کافیه ابزار را انتخاب کنید و بعد با کلیک بر روی صفحه تصویر خودتان ماوس را بکشید و سپس کلید ماوس رارها کنید ، همانطور که می بینید یک کادر که به صورت خط چین می باشد بر روی تصویر ایجاد شده است. کلید[Shift] را نگه دارید و دوباره این کار را تکرار کنید همانطور که متوجه شدید با نگه داشتن این کلید شما توانستید کادررا از یک مستطیل به یک مربع تغییر دهید. این بار کلید [Alt] را نگه دارید و دوباره مرحله اول را تکرار کنید می بینیدکه با این کار هنگام کشیده شدن کادر انتخاب طول و عرض بر اساس فاصله ی آنها از مرکز شکل تعیین می شود.

004Lasso Tool

در میان ابزارهای انتخاب فتوشاپ ابزار Lasso آسانترین ابزار برای رسم خط انتخاب دور اشکال پیچیده است. یهراحتی همانند وقتی که مداد در دست دارید می توانید دور ناحیه ی مورد نظر را خط بکشید. هنگامی که ابزار Lasso راانتخاب می کنید نشانگر ماوس شبیه کمند می شود ، برای شروع کلیک کرده و ناحیه ی مورد نظر را انتخاب کرده و درپایان به نقطه ی شروع بازگشته و کلیک ماوس را رها کنید

Quick Selection Tool005

این ابزار برای اولین بار در فتوشاپ CS3 معرفی شد و خیلی شبیه به ابزار Magic Wand بر اساس تون و رنگکارمی کند. اما این ابزار قابلیت های بسیار بیشتری از ابزار Magic Wand دارد به طوری که قادر است بافت ها و لبههای اشیا را به خوبی تشخیص دهد . Quick Selection Tool خیلی شبیه به براش کار می کند به این صورت که برایانتخاب یک قسمت کافی است مانند براش روی آن ابزار Quick Selection را بکشیم .

Crop Tool006

ابزار برش ، همانند انتخاب مستطیلی می باشد با این تفاوت که بعد از انتخاب یک ناحیه قادر هستید اون بخش رو ازتصویر اصلی ببرید. همانند انتخاب یک بخش از تصویر کلیک سمت چپ ماوس را نگه دارید و بخش مورد نظر خود راانتخاب کنید سپس با زدن کلید enter آن بخش را ببرید، تصویر به اندازه بخشی که انتخاب کردید بریده می شود. اینتغییر موقت هست و شما می تونید با زدن کلید های Alt+Ctrl+Z تصویر را به حالت اولیه خودش برگردونید .

Eye Dropper Tool007

از منوی ابزارهای فتوشاپ بر روی گزینه ی  مزکور  راست کلیک کنید و از منوی باز شده گزینه Eyedropper Tool رو انتخاب کنید . مشاهده میکنیم که مکان نمای ماوس به شکل یک قطره چکان تبدیل شده ، حالا هرکجای تصویر که کلیک کنید میتونیدرنگ اون قسمت رو بردارید و استفاده کنید.
حتما خودتون هم متوجه شدید که در اینحالت رنگ انتخاب شده به عنوان رنگ پیش زمینه (foreground) خواهد بود ،با پایین نگه داشتن دکمه Alt در هنگام نمونه گیری میتونید رنگ رو به عنوان پس زمینه (Background) ذخیره کنید.

Spot Healing Brush010

شما می توانید برای بازسازی و ترمیم یک تصویر از این ابزار استفاده کنید. همانند ابزار قلمو می باشد . ابتدا سایز قلمخود را انتخاب می کنید، سپس کلید Alt را نگه می دارید، قسمتی را که می خواهید به عنوان الگو جهت ترمیم استفادهگردد با زدن کلید سمت چپ ماوس بر روی آن ناحیه انتخاب می کنید. حال کلید Alt را رها کنید و بر روی قسمتی کهبایستی بازسازی شود قلم را بکشید در مرحله اول به نظر می رسد هر آنچه به عنوان الگو کپی کردید در منطقه موردنظر جهت ترمیم دارد کپی می شود، اما پس از رها کردن کشیدن ماوس، اطلاعات ناحیه الگو با ناحیه مورد نظر جهت بازسازی ترکیب می شوند، و عملیات تلفیق این دو قسمت انجام میشود .

Brush Tool011

میشه گفت این ابزار مادر بسیاری از ابزار های فتوشاپ هست!!! در واقع یکی از ابزار های پایه ای هست که بسیاری ازابزارهای دیگه ترکیبی از این ابزار قلمو هستند. این ابزار می تواند تصویر شما را رنگ کند، به هر رنگی که شماانتخاب کرده باشید، و در هر اندازه ای که شما قطر ابزار خودتان را انتخاب کرده باشید.

 

 

023

Clone Stamp Tool

این ابزار خیلی شبیه به ابزار Spot Healing Brush می باشد(در بالا معرفی شد) دقیقاً به همان شکل استفاده میشود، تنها تفاوت آن در مرحله آخر است که تصاویر را با هم تلفیق نمی کند و تنها محتویات بخش اول را در بخش دوم کپی می کند. در واقع این ابزار الگوی اولیه را در قسمت مورد نظر شما کپی می کند .

026History Brush Tool

امکان دسترسی به وضعیت های قبلی یک فایل را می دهد.
027Eraser Tool

این ابزار را شاید بتوان آنتی قلمو نام برد چرا که همانند قلمو می باشد اما آن را پاک می کند! کافی است قطر پاک کنخود را انتخاب کنید و بر روی تصویر بکشید. اگر بر روی یک لایه معمولی بکشید زمینه شما خالی می شود، اما اگر برروی یک لایه background بکشید، آن وقت رنگی را که به عنوان Background Color انتخاب کردید بر روی صفحه جایگزین می کند .

Gradient Tool028

از این ابزار برای تلفیق ۲ یا بیشتر از ۲ رنگ استفاده می شود. به طور معمول ۴ حالت دارد که در آنها رنگForeground و Background را با هم تلفیق می کند ، کافی است آن را انتخاب کنید و بر روی تصویر بکشید

Blur Tool030

برای مات کردن تصویر به کار می رود .

032Dodge Tool

این ابزار برای روشن تر کردن ناحیه از تصویر مورد استفاده قرار می گیرد. البته تا زمانی که کل تصویر مشکی نباشد .

Pen Tool036

در بالا به این ابزار اشاره کردم . برای ترسیم مسیر ها از این ابزار استفاده می شود، و یا برای انتخاب خط های شکل هاو مسیر ها. معمولاً برای انتخاب یک ناحیه و یا کشیدن شکلی غیر هندسی از این ابزار استفاده می شود. کافی است ابزاررا انتخاب کنید و سپس با کلیک بر روی تصویر شروع به مشخص کردن نقاط ابتدایی و انتهایی مسیر های خود کنید. اگرپس از کلیک کردن کلید را رها نکنید و آن را بکشید، شکل مسیر شما تبدیل به منحنی می شود.

Horizontal Tool039

شما می توانید با این ابزار بنویسید! کافی است ابزار را انتخاب کنید و بر روی تصویر کلیک کنید تا جعبه متن برای شماباز شود، یا می توانید کلیک را نگه دارید و بر روی صفحه بکشید تا یک ناحیه جهت ایجاد متن تشکیل شود.این ابزار شاید بتوان گفت خودش یک نرم افزار آفیس ورد است .

Path Selection Too040l

هنگامی که از مسیر ها استفاده می کنید از این ابزار نیز استفاده خواهید کرد .

Rectangle Tool041

در حالت عادی این ابزار برای شما یک مستطیل در یک لایه شکل ، خواهد کشید . و درون مستطیل را بارنگ foreground پر خواهد کرد .

042Hand Tool

اگر تصویر شما بزرگ باشد یا بر روی آن بزرگنمایی کرده باشید می توانید توسط این ابزار تصویر را جا به جا کنید.کافی است کلیک کنید و تصویر را بکشید. شما حتی می توانید هنگامی که از ابزار دیگری استفاده می کنید از این ابزارنیز بهره مند شوید کافی است کلید Spacebar را نگه دارید تا ابزار شما تبدیل به ابزار دست شود و پس از رها سازیاین کلید به حالت قبل برگردد .
032Zoom Tool

کاملاً از نام این ابزار مشخص هست که چه کاری انجام می دهد! این ابزار به شما این امکان را می دهد تا بر رویصفحه بزرگنمایی انجام دهید. کلید Alt را نگه دارید سپس بر روی تصویر کلیک کنید تا زوم بک یا همان کوچک نماییاتفاق بیفتد. با نگه داشتن کلید Shift و زوم کردن تمامی فایل های باز زوم می شوند. بر روی ابزار بزرگنمایی اگر ۲ بارپشت سر هم کلیک کنید میزان بزرگنمایی به مقدار

۰۱۱ % می رسد .

BONUS145

این دو مربع نشان دهنده رنگ های شما برای استفاده از ابزار ها هستند. رنگ اصلی که در تصویر سفید هست و برایابزارهای ترسیمی استفاده میشود (Foreground) و رنگ زیرین آن که برای پاک کن و اینگونه ابزار ها استفاده میشود (Background). بر روی هر کدام که کلیک کنید می توانید رنگ دلخواه خودتان را جایگزین کنید .

Background T146ool

بر روی هر کدام که کلیک کنید ، رنگ دلخواه را جایگزین می کند .


 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *