آموزش PHOTOSHOP_جلسه چهارم

تمامی مطالب گردآوری شده ی PHOTOSHOP توسط خانمها : المیرا تمیمی ،طناز نیکوفکر،
تکتم معتمدی و زهرا عزیزان مهربانی
میباشد.

جلسه چهارم

آموزش پنل لایه ها در فتوشاپ:
جایی است که تمام کارهای مرتبط با لایه ها در آن انجام می شود، Layer panelکارهایی از قبیل اضافه کردن و حذف کردن لایه ها، اضافه کردن لایه های ماسک، تغییرلایه ها، خاموش و روشن کردن لایه ها، تغییر نام لایه ها، گروه بندی لایه ها blend modeو تمام چیزهایی که با لایه ها سر و کار دارد در این پنل انجام می شود. از آنجایی که پنللایه ها از پرکاربردترین پنل های فتوشاپ است هنگام باز کردن فتوشاپ به صورت پیش فرض در دسترس است.
در حالت پیش فرض در قسمت پایین سمت راست فتوشاپ آن را می یابید. من اینجا ازاستفاده می کنم ولی در دیگر ورژن ها نیز پنل لایه ها در این قسمت قرار CS فتوشاپ ۵ دارد.
اگر به هر دلیلی پنل لایه ها در پنجره فتوشاپ شما وجود ندارد می توانید از منوی بالا دررا انتخاب کنید. اگر علامت تیک کنار آن فعال باشد یعنی پنل Layers گزینه Window بخشوجود ندارد Layers لایه ها در پنجره فتوشاپ قابل مشاهده است. اگر علامت تیک کنار روی آن کلیک کنید تا انتخاب شود.

300

 

 

 

 

تمامی پنل های فتوشاپ می تواننددر منوی Window فعال یا غیر فعال شوند.

هنگامی که عکس را در فتوشاپ باز می کنم به سرعت در پنل لایه ها اطلاعاتی دربارهی آن نشان داده می شود. بیایید نگاه دقیق تری به آن بیاندازیم:

301

 

 

 

 

 

تب های نام:

از روی نامی که در تب بالای پنل نوشته شده است متوجه شویم پنلی که میبینیم پنل لایه هاست.

303

 

 

 

 

 

 

 

حتما توجه کرده اید که دو تب دیگر در سمت راستLayers وجود دارند،   Channels  و Paths که به صورت خاکستری درآمده اند.

304

 

 

 

 

 

اینها دو پنل دیگر هستند که با پنل لایه ها در یک گروه قرار گرفته اند. در فتوشاپ پنلهای زیادی وجود دارند که برای نمایش همه ی آنها فضای کافی وجود ندارد بنابراینتصمیم گرفته که پنل های مختلف را گروه بندی کند تا در فضا صرفه جویی Adobe شرکتشود. برای سوئیچ کردن به هر پنل بر روی نام آن در تب بالای پنل کلیک می کنیم. در نظرداشته باشید که پنل های Paths و Channels هیچ ارتباطی با پنل Layers ندارند فقط به خاطر پرکاربرد بودن قرار داده شده اند.
اگر دوباره به لایه ی پس زمینه در پنل لایه ها نگاه کنید می بینید یک آیکون کوچک قفلروی آن وجود دارد. این نشان می دهد که لایه قفل شده است.
ردیف های لایه:
فتوشاپ عکس جدید را در لایه ای به نام Background قرار می دهد. اسم آن Background است زیرا نقش پس زمینه ی document ما را بازی می کند. ما اسم هر لایه را در ردیف آن لایه می بینیم.

305

 

 

 

 

 

 

در سمت چپ نام لایه یک عکس کوچک وجود دارد که عکس پیش نمایش نام دارد زیرا بهما نشان می دهد که چه چیزی در لایه مورد نظر وجو دارد. در مورد پنل من پیشنمایشی از عکسی که باز کرده ام را به عنوان پس زمینه نشان می دهد.
در پایین پنل لایه ها New Layer برای اضافه کردن لایه ی جدید به محیط کار بر روی آیکون کلیک کنید.
306

 

 

 

 

 

 

 

یک لایه ی جدید در پنل لایه ها بالای لایه یBackground ایجاد می شود. فتوشاپ به صورت اتوماتیک نام لایه ها را تعیین می کند. در این مثال نام آن را Layer1 قرار داده است. توجه کنید که ما الان دو ردیف لایه در پنل لایه ها داریم که هر کدام نشان دهنده لایه ای متفاوت است.

309

 

 

 

 

 

 

 

اگر به عکس پیش نمایش لایه ی جدید نگاه کنید یک صفحه ی شطرنجی رامشاهده خواهید کرد. صفحه ی شطرنجی در فتوشاپ به معنای شفافیت است.ازآنجایی که در لایه ی جدید هیچی وجود ندارد آن را به صورت کاملا شفاف و خالیمشاهده می کنیم.

جابجا کردن لایه ها:
ما می توانیم لایه ها را به بالا و پایین یکدیگر حرکت دهیم. برای انجام این کار هر لایه را باماوس درگ کنید. در حال حاضر لایه ۲ بالای لایه ۱ قرار دارد ولی من می توانم با نگه داشتن کلیک ماوس روی لایه ۲ وکشیدن آن تا زیر لایه ۱ آن را به زیر لایه ۱ انتقال دهم.

310

 

 

 

 

 

 

 
تنها لایه ای که در پنل لایه ها قابل جابجایی نیست لایه ی Background است. همچنین دیگر لایه ها را نمی توانیم به زیر لایه یBackground
انتقال دهیم.

لایه ی فعال:
ممکن است متوجه شده باشید که هنگامی که لایه ها را اضافه می کردم لایه ی جدیدهایلایت می شد. هنگامی که یک لایه هایلایت می شود به این معناست که لایه ی فعال است. هر کاری که روی فایل باز شده در فتوشاپ انجام می دهیم روی لایه ی فعالانجام می گیرد. هرگاه لایه ی جدیدی می سازیم فتوشاپ به طور خودکار آن را لایه ی فعال می کند. ما می توانیم با کلیک روی هر لایه آن را به لایه ی فعال تغییر دهیم. دراینجا من ۱Layer را با کلیک روی آن به لایه ی فعال تبدیل می کنم و همانطور که می بینید هایلایت می شود.

311

 

 

 

 

 

 

 
پاک کردن یک لایه:

برای پاک کردن یک لایه روی آن کلیک ماوس را نگه داشته و آن را بر روی آیکون سطلآشغال در پایین پنل بکشید و رها کنید. در اینجا من لایه ۱ را پاک می کنم:

312

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کپی کردن یک لایه:
ما دیدیم که چطور می توان یک لایه ی خالی به محیط کارمان اضافه کنیم اما همچنینمی توانیم از یک لایه ی موجود کپی برداری کنیم. برای کپی کردن یک لایه کلیک ماوسرا روی آن نگه داشته و آن را روی آیکون New Layer بکشید و رها کنید. من از لایه ی پسزمینه خودم یکی کپی می کنم.

313

 

 

 

 

 

 

در کنار هر لایه در پنل لایه ها یک چشم قرار دارد که اگر فعال باشد به معنای نمایش لایهی مورد نظر است. با کلیک روی آن ، چشم غیر فعال می شود و لایه مورد نظر نمایشداده نمی شود.

تغییر نام یک لایه:
همانطور که دیدیم فتوشاپ به صورت اتوماتیک نام لایه ها را تعیین می کند. اما میتوانیم به سادگی نام آنها را به نام مورد نظر خود تغییر دهیم. روی نام لایه ی مورد نظررا فشار دهید . Enter دابل کلیک کنید و نام جدید را بنویسید و کلیددر صورتی که تمایل دارید آیکون مربوط به هر لایه مطابق شکل بالا، بزرگ نمایش داده شود ابتدا مطابق شکل زیر، روی فلش گوشه بالایی پنل لایه ها کلیک کنید:

315

 

 

 

 

 

 

و سپس گزینه Panel Options را انتخاب کنید, و از پنجره باز شده، بزرگترین آیکون را انتخاب و از قسمت پایینی پنجره، Layer Bounds را انتخاب کنید. با این کار، درآیکون مربوط به هر لایه تنها محتویات همان لایه نمایش داده می شود.
316

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ابزار Move کار کردن با لایه ها
ابزارMove همانطور که از نام آن پیداست، به منظور جابجا کردن المان ها به کارمی رود. وقتی با یک فایل چند لایه سر و کار دارید، با انتخاب این ابزار می توانیداجزای تشکیل دهنده لایه انتخاب شده را جابجا کنید. نکته مهم در هنگام کار کردن با این ابزار، توجه به گزینه Auto Select
است:

318

 

 

 

در صورتی که این گزینه فعال باشد، با کلیک روی هر نقطه از تصویر، لایه ای انتخابخواهد شد که در زیر نشانگر موس شما دارای المان باشد. اگر در نقطه ای کلیککنید که چند جز از چن لایه مختلف روی هم افتاده باشد، لایه ای انتخاب می شودکه بالاتر از بقیه قرار گرفته باشد. توصیه کلی این است که این گزینه را تنها زمانیفعال کنید که به آن احتیاج دارید و بعد از اینکه کار شما با آن تمام شد، آن را غیرفعال کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *