تاپستری چیست؟

تاپستری _گلیم قلاب

تاپستری یا به زبان ما گلیم قلاب یکی از جذابترین و مدرنترین سبکهای قلاب بافی است
پارچه‌هایی كه مبنای ساخت آنها به شیوه گلیم بافت باشد تاپستری گفته می‌شود.
هرچند استفاده از نخ و پارچه در نگاه اول فقط به حیطه نساجی و لباس مربوط می‌شود، اما گاه استفاده از آنها در دیگر شاخه‌های هنری نیز رواج پیدا می‌کند.”تاپستری” یکی از این گونه آثار است که وسیله‌ای بین رشته‌ای در آثار هنری است و در رشته‌هایی مانند حجم‌سازی، نساجی، طراحی لباس و… استفاده می‌شود. تاپستری به منسوجاتی گفته می‌شود كه ابعاد تجسمی دارند و آنها را به دیوار آویزان می‌کنند یا به ‌صورت حجم‌هایی بافته شده، در فضا یا روی زمین قرار می‌دهند. كاربرد این بافته‌ها مثل تابلوی نقاشی یا مجسمه است و در تهیه آنها از تكنیك‌های مختلف نساجی و بافندگی استفاده می‌كنند. همچنین استفاده از آنها در لباس یا ساخت لوازمی مانند کیف امکان‌پذیر است.

پارچه‌هایی كه مبنای ساخت آنها به شیوه گلیم‌بافت باشد تاپستری نامیده می‌شوند. شیوه گلیم‌بافت در نساجی به معنای آن است كه پود به ‌طور كامل روی تار را بپوشاند و نقوش گوناگونی ایجاد كند. نساجی از قدیمی‌ترین صنایعی است که مورد استفاده بشر قرار گرفته..
از اواخر قرن ۱۱ میلادی در اروپا گلیم‌های دیوار آویز برای تزیین دیوار کلیساها و کاخ‌ها بافته می‌شد که از داستان‌های مذهبی، اساطیری، رزمی و بزمی برای طرح روی آنها استفاده می‌شد.

یکی از اولین تاپستری‌های شناخته شده در یک مقبره‌ی مصری دیده شده که ۱۴۰۰ سال قبل از میلاد بافته شده است. مدرک دیگری از وجود پیشینه و قدمت این هنر، نمونه‌هایی است که در موزه آرمیتاژ مسکو موجود است. این نمونه‌ها در مقبره هفت برادر در “تمیسیوک” (شمال شرق ساحل دریای سیاه) توسط بافندگان مصری و یونانی بافته شده است.
اواخر سال ۱۹۱۴ میلادی ویلیام موریس نقاش، شاعر و صنعت‌گر انگلیسی پس از تاسیس مدرسه باوهاوس در آلمان جستجوهای نوین در مورد بافته‌ها و پارچه را آغاز کرد. اولین منسوجاتی که در کارگاه‌های بافندگی باوهاس تولید شد، بافته‌های تصویری یا تاپستری بودند که تحت تاثیر نقاشی‌های پل کله بافته می‌شد.

پارچه‌های گلیم‌بافت در تركیب با تكنیك‌های دیگر نساجی و بافندگی جلوه‌های متنوعی از انواع بافت‌ و رنگ را به وجود می‌آورند و زمانی كه این تکنیک با زیبایی‌شناسی هنرمند تركیب می‌شود، آثار هنری با تنوع بصری به وجود می‌آید.

به طور کلی این نوع بافته‌ها در ابعاد و حجم‌های کوچک به عنوان دیوارکوب و احجام پیکره مانند، کاربردی همچون تابلوهای نقاشی و مجسمه را دارد و برای زیباسازی محیط مورد استفاده قرار می‌گیرد و بافت‌های ظریف‌تر آن در طراحی لباس قابل استفاده است.

در تهیه این اثر هنری از تکنیک‌های مختلف نساجی و بافندگی از قبیل قالی‌بافی، گلیم‌بافی ، جاجیم‌بافی، ورنی‌بافی، پارچه‌بافی، دارایی‌بافی، کارت‌بافی، مکرمه‌بافی، میل‌بافی، چاپ سیلک، باتیک، قلمکار، نمد مالی، سوزن‌دوزی، چهل تکه و … می‌توان استفاده کرد.

 

نقشه بافت پروانه

نقشه بافت گل

نقشه بافت قلب

منبع:http://tanasgol.persianblog.ir/post/38/

download-18

images (10)

collage

imagesCAVE22XT

photo_2016-11-22_14-26-19

download (2)

images (13)

images (12)

images (11)

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *