www

مفاهیم مقدماتی وب

سلام.از اینکه سایت  سوفرا  را، برای پاسخ به سوالات خود انتخاب کردید خوشحال هستیم . با میخک همراه باشید.

مقدمات وب

وب یا World Wide Web که در منابع فارسی از آن با عنوان تار جهان گستر یاد می شود یکی از سرویس هایی است که دسترسی به اسناد متصل به هم را در بستر اینترنت امکان پذیر می سازد.
از آن جا که به جز وب، سرویسهای دیگری نظیر پست الکترونیک، انتقال فایل و … هم بر روی اینترنت به منظور دستیابیکاربران به اطلاعات موردنظر ارائه می شود لذا تصور عمومی در مورد یکسان بودن دو مفهوم وب و اینترنت نادرست است.
در واقع اینترنت سیستمی جهانی از شبکه هایی است که با به کارگیری مجموعه ای از قواعد مشترک که پروتکل نامیده می شوندبه هم مرتبط شده اند و میلیون ها کاربر را در سرتاسر دنیا به یکدیگر متصل نموده اند.در یک تعریف خلاصه می توان اینترنت را شبکه ای دانست که میلیون هاشبکه خصوصی، عمومی، تجاری و … را با استفاده از زیرساخت های مخابراتی و ارتباطی به یکدیگروصل نموده و حاوی مجموعه ای از منابع اطلاعاتی و ارائه دهنده سرویس های متنوع به کاربران است.

CLIENT ,SERVERو نحوه درخواست یک صفحه HTML
اگر در فضای اینترنت یک  سایتی را  درخواست  بدهیم این سایت  که بر روی یک کامپیوتر بسیار قدرتمند (server)قرار دارد پاسخ گوی ما خواهد بود  .
سرورهای وب، رایانه هایی با قدرت پردازش بالا  میزبان  یا  وب هستند که به صورت دائم به اینترنت متصل می باشند و روی آنها نرم افزارهایی خاص برای برقراری ارتباط با اینترنت، ارایه سرویس وب و نیز تأمین امنیت اطلاعات نصب شده است.
وب بر اساس مدل سرویس دهنده –  سرویس گیرنده بنا شده است. یعنی یک درخواست ازسرویس گیرنده (مثلاً رایانه شخصی شما) برای سرویس دهنده ( در این جا سرور وب) ارسال می شود.وقتی درخواستی به سرور بفرستیم به این عمل http request و پاسخ سرور به ما  را http response میگویندکه بعد از آن ما صفحه ای را در مرورگر خود میبینیم.
سرویس دهنده، درخواست رسیده را پردازش نموده و پاسخ مناسب را برای سرویس گیرنده ارسال میکند.در سرویس وب برای ارسال درخواستها و پاسخها، مجموعه ای از قواعد تحت عنوان قرارداد  انتقال ابرمتن یا به اختصار HTTPتعریف شده که قوانین انتقال فایل را در وب مشخص میکند. هنگام فراخوانی یک صفحه وب، درخواست HTTP کاربر در قالب یک درخواست برای سرویس دهنده ارسال  میشود . و در پاسخ به این درخواست یک فایل متنی به زبان HTMLبرای سرویس گیرنده فرستاده می شود.
client  یک کامپیوتر عادی است که ما از طریق ا ن درخواست خود را میفرستیم .
مرورگر وب  (web browser)   نرم افزاری برای دریافت و نمایش اطلاعات از وب است. این نرم افزار به صورت مفسر (interpreter) کار می کند که قابلیت تفسیر تگ ها و همچنین اسکریپت ها را دارد .شاید این سوال در ذهن شما پیش آمده  باشد که interpreter چه فرقی با compiler  دارد؟ پاسخ این است که کامپایلر ابتدا تمام دستورات برنامه را خوانده و در صورت صحیح بودن  همه آنها را اجرا میکند  اما مفسر ها رفتار متفاوتی دارند .مفسر ها هر خط برنامه را اجرا کرده و به خط بعدی میروند،در واقع اجرای هر خط همان لحظه خواندن خط اتفاق می افتد .اگر خطایی در خطی باشد آن را اعلام میکند و به کار خود ادامه میدهد .

بنابراین اگر برای نمایش صفحات وب از کامپایلر استفاده میشد  سرعت اجرا بسیار پایین بودو همچنین اگر کوچکترین خطایی در صفحه بود ،هیچ گاه نمیتوانستیم به آن صفحه  دسترسی داشته باشیم تا همه ایرادهای آن برطرف گردد.
حال می توانیم نحوه عملکرد مرورگر را به صورت کامل بررسی کنیم. هر صفحه وب در اینترنت دارای یک نشانی به صورت
http://www.websitename.com/test.htm است که در آن :
Hyper Text Transfer Protocol : http — قوانین انتقال ابر متن ،پروتکل برقراری ارتباط را تعیین میکند.
www : نشان میدهد که کاربر در حال استفاده از سرور وب است .
websitename.com : نام دامنه سایت است و در واقع نشان میدهد که درخواست باید برای کدام یک از سروهای وب موجود در اینترنت ارسال شود.
test.htm : صفحه وب مورد نظر را در وبسایت مذکور مشخص میکند.
وقتی بعد از وارد کردن آدرس اینتر را میزنیم  صفحه ای برای ما باز میشود که بر  روی یک سرور است . در واقع با وارد کردن آدرس ، آدرس همان کامپیوتر قدرتمند را وارد میکینم. آدرس کامپیوتر ها توسط ip  مشخص و تبدیل  به نام میشود.ip دردنیای اینترنت برای یک  کامپیوتر  منحصر به فرد است.

 

حال سوالی که پیش می آید این است که مرورگر از کجا میفهمد چه چیزی را نمایش دهد ؟ اینجا است که موضوع  html   مطرح میشود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *