فایل html و فرمت آن

برای ایجاد فایل html و فرمت آن، کد های اچ تی ام ال را در برنامه های ویرایش متن مانند Notepad یا نرم افزارهای طراحی وب سایت می نویسیم و با یکی از دو فرمت htm و html ذخیره می کنیم.

بعد از اجرا کردن هر کدام از صفحات وب ایجاد شده (html یا htm)، در مرورگرها به یک شکل نشان داده می شوند و از این نظر تفاوتی میان آنها وجود ندارد.

مقدمه ای بر فایل html و فرمت آن

Html مخفف (HyperTextMarkupLanguage) میباشد: زبان نشانه گذاری ابر متن.

آشنایی با  Html  برای توسعه و ساخت صفحات وب از ضروریات است. دستورات Html  چگونگی نمایش صفحه وب  را در مرورگر مشخص میکنند.

استانداردها و روشها برای نوشتن HTML توسط کنسرسیوم وب جهانی (W3C) تنظیم و نسخه های متعدد از HTML وجود دارد.

از آنجا که این بخش یک مقدمه از HTML است، ما نمی خواهیم به جزئیات در مورد نسخه های مختلف مانند XHTML، HTML 4.01 و ۲٫۰ HTML و همچنین به طبقه بندی استانداردهای مانند سخت، سنتی، و قاب است بپردازیم.

فرمت های ذخیره سازی صفحات وب

در قسمت مقدمه اشاره کردیم که فایل html با دو فرمت ذخیره میشود. با این حال هنگامی که وب سایت را روی سرور وب قرار میدهیم تا از طریق اینترنت در دسترس باشد با دو تفاوت جزیی میان این دو فرمت روبرو می شویم:

  • برخی سیستم عامل ها مانندLinux و Unix که نصب آنها بر روی سرورهای وب بسیار رایج است از پسوندهای چهارحرفی مانند html پشتیبانی نمیکنند.
  • چنان چه صفحه اول سایت به دو صورت  index.htm و index.html بر روی سرور وب ذخیره شده باشد هنگامی که نام سایت را در مرورگر وب وارد می کنید به صورت پیش فرض، index. htm نشان داده می شود.

صفحات وب با پسوند های جز html

ممکن است هنگام گشت و گذار در اینترنت و مشاهده وب سایت های گوناگون، در نوار آدرس یا نشانی مرورگر صفحات وب را با پسوندهای دیگری غیر از html و htm ببنید. در این میان، فرمت های مانند زیر عمومیت بیشتری دارند.

  • jps
  • php
  • asp
  • aspx

تفاوت صفحات پویا و ایستا

برای پاسخ به این سؤال باید با دو تعریف جدید آشنا شوید:

  • وب سایت های ایستا: وب سایت های ایستا یا استاتیک به آن دسته از وب سایتهایی گفته می شود که میزان تغییر اطلاعات در آنها پایین است و به همین دلیل ساخت آنها با استفاده از چند صفحه وب با فرمت html و قرار دادن این صفحات بر روی سرور وب انجام میگیرد. در این نوع وب سایت ها، صفحاتی که کاربر مشاهده می کند به صورت مستقیم توسط طراح وب ایجاد شده و تغییر محتوای صفحات فقط توسط طراح امکان پذیر است.
  • وب سایت های پویا : وب سایت های دینامیک که گاهی برنامه های کاربردی وب هم نامیده می شوند ساختارپیشرفته تر و منعطف تری دارند. در این وب سایت ها که عموماً توسط گروهی متشکل از طراحان و برنامه نویسان تولید می شوند برای ورود اطلاعات جدید، مدیریت اطلاعات قبلی و نیز ایجاد تغییرات در تعداد و شکل ظاهری صفحات امکانات مجزایی درنظر گرفته می شود. در این گونه وب سایت ها که محتوای پویایی دارند اطلاعات نه در صفحات مجزا بلکه در پایگاه داده ذخیره می شود و برای بازیابی و نمایش این اطلاعات باید کدهایی به یک زبان برنامه نویسی تحت وب مانندJSP ،ASP.NET ،PHP و … نوشته شود.

حال دلیل تفاوت دو صفحه را دانستیم، به همین دلیل پسوند صفحات این نوع وب سایت ها متناسب با زبانی است که کدهای صفحات بر اساس آن نوشته شده است.

با اینکه که ممکن است شما فایلهایی با پسوند php یا asp و… را  ببینید این فایلها دارای تگ های html به منظور نمایش محتوا هستند. تقریبا هر دستور Html  دارای یک علامت شروع و یک علامت پایان است که در داخل <> قرار میگیرند.

ساختار کلی این تگها به شکل زیر است:

   

        <?php echo $title?>

   

   

   

<html>    <head>        <title> </title>    </head>    <body>    </body>

</html>

 

 

ساختار کلی این تگها به شکل زیر است:

<html>

    <head>

        <title> </title>

    </head>

    <body>

    </body>

</html>

یک فایل HTML بر روی سرور قرار می گیرد ،  زمانی که توسط کاربر با استفاده از مرورگر درخواست میشود مرورگر فایل html را میخواند و آن را به عنوان یک صفحه وب نمایش میدهد.

برخلاف یک زبان برنامه نویسی یا اسکریپتی ، که از اسکریپتها برای انجام وظایف استفاده میشود، یک  زبان نشانه گذاری با استفاده از تگ ها برای تشخیص محتوا به کار میرود.

ساختار وب

توانایی استفاده از تگ های اچ تی ام ال برای طراحی وب حرفه ای ضروری است واین نقطه شروع برای هر کسی است که میخواهد برای وب محتوا ایجاد کند.

طراحی وب سایت مدرن:

ساختار

نمایش

رفتار

مدیریت

مدیریت محتوا

Modern Web Design

HTML: Structure
CSS: Presentation
JavaScript: Behavior

PHP or similar: Backend
CMS: Content Management

منابع:

https://www.w3schools.com


دیدگاهتان را بنویسید

We are glad you have chosen to leave a comment. Please keep in mind that comments are moderated according to our comment policy.